Prime days in Madonna
Hemkommen från några intensiva dagar med massor av möten och massor av skidåkning.
Madonna ett mycket modernt och lagom exklusivt ställe. Orten har en mycket inbjudande atmosfär och det andas genuint, kvalitet och vänlighet. Det är en ort som passar den som vill ha mängder av pistade nedfarter av olika svårighetsgrad men mer åt blå-rött än svart. Det är ett vansinnigt stort område så det tar flera dagar innan man tror sig kört igenom allt. Pister och liftar håller högsta kvalitet och masar man sig upp i tid så är det manchester precis överallt. Man har verkligen investerat i hela anläggningen imponerande! Som den friåkare jag är finns det, om man letar, lite kortare åk mellan pisterna där det tyvärr till största del är tät skog. Men, är man villig att gå lite så öppnar det upp några intressanta alternativ. Dock, du åker till Madonna för att köra pist.
'Barnvänligt - Ja, det är ungar överallt.
Supermaestro på skidor - Absolut. Jag, träffade Mange från US SkiTeam vilken menade att Madonna förmodligen har de bästa förutsättningarna i världen att trycka hårt på kant. Under dessa dagar såg jag mängder av extremt duktiga åkare (läs kandidater till världscup) som "friåkte".
Vanligt folk på skidor. Ja, Madonna är så mycket mer och så mycket bättre än andra orter i Italien. Det väl att transfern på ca 3 timmar från flyget som irriterar.
Anledning 2 är all god mat och dryck. Oj vad jag ätit ost, druckit viner, käkat typiska italienska rätter och det enda som faktiskt inte riktigt höll måttet var pizzan dag 1. Då är Italienaren i Bagarmossen 10-falt bättre.
Anledning 3. Afterski på The LAB. Här har italienarna verkligen ryckt upp sig - Mooserwirt får se upp.
Till nästa säsong arrangerar Skidleasing en kundresa - fullpackad med "fördelar". Vi håller även relation med Telemark WorldCup som kommer att dra till sig dryga 100 tävlande och 300 andra som bara vill köra på tillsammans och avslutningsvis kommer representater från Madonna till oss i höst när vi arrangerar Bombastic Afterski på Biblioteket den 20:e november.